Увођење искуственог учења у Босни и Херцеговини

Октобар 2017

У име Портикуса из Беча као главног спонзора, и у блиској сарадњи и координацији са Цивилним Министарством Босне и Херцеговине (БиХ), консултантска компанија из Минхена ОЕЦ, под руководством госпође Андрее Мевалдт успешно ради на нацрт пројекта "Увођење искуственог учења у формално образовање у БиХ". У развој пројекта учествују: 10 кантоналних министарстава образовања у Федерацији БиХ, Министарство просвјете Републике Српске, Одјељењ еобразовања Дистрикта Брчко и Федерално министарство образовања БиХ. У цилју припреме пројекта свако надлежно Министарство је именовало члана у техничком тиму. ОЕЦ је одговоран за развој заједничког садрзаја пројекта и једном месецно одржава радне састанке техничког тима. Између састанака сарадња се одвија на платформи „Пројектплејс“. Циљна група у пројекту су наставници који ће кроз пројекат да прођу едукацију. У оквиру пројекта ће се припремити и наставни материјал за рад у  основним школама.  Локалне невладине организације, као и регионални и међународни експерти, даће свој допринос пројекту својим искуством у искуственом учењу. Припремлјени нацрт треба до краја 2017 бити предат сопнзору пројекта. Период имплементације пројекта је предвиђен за 2018-2020 са могућношћу продужетка од две године.
Пожељно је и суфинансирање пројекта  од стране других организација или фондација са фокусом на образовање у БиХ.

Модулна структура садржаја и специфични садржаји омогућавају сваком ко-спонзору да допринесе пројекту са дефинисаном количином која одговара његовом профилу.

 "Искуствено учење кроз акцију - зато Активно учење" ,је учење на принципу "Доживи и искуси“ и креће се од чистог трансфера знања према учењу на основу конпетенција. Као резултат тога, искуствено учење промовише кључне компетенције ученика, промовише њихове кооперативне, комуникативне и демократске вештине, а такође подстиче и мотивацију ученика и просветних радника.

У настави оријентисаном ка акцији, учење је одрживо јер ученици не само да апсорбују знање, већ и сами израђују сав садржај. Као резултат тога, они могу боље разумјети, рефлектовати и применити их у различитим ситуацијама.

Холистичко схватање је резултат интердисциплинарног и умреженог учења. Акционо-оријентисана настава нуди комбинацију интелектуалног, хаптичног и експерименталног / истраживачког рада.
Осим тога, сваки студент има активну улогу и постепено учи одговорност и независност за сопствене процесе учења. На овај начин, ученици добију неопходна знања као и  самопоуздање. Учење на основу искуства омогућава наставницима да одговоре на потребе ученика и да их појединачно прате према степену талента и достигнућима. Кооперативни рад омогућује ученицима да дају допринос својим знањем и то знање и прошире.  Сваки ученик научи да оцени квалитет свог рада као и рада осталих  и може судити и процијенити своје резултате. Учење се одвија у контексту друштва и свесно укључује локалне структуре као партнере учења (у школи) и мееста учења (изван школе). Осим тога, боље су развијена економска очекивања рада и друштвених вештина. У данашњем свету рада, специфична стручност брзо застарева: зато је потребна способност и спремност за сталну обуку, стално прилагођавање новим садржајима и процесима. Тимски рад и интердисциплинарни рад су основа за холистичка и иновативна решења.

Контакт особа:  Andrea Mewaldt (mewaldt@open-europe-consulting.eu).

Нове димензије економског и друштвеног напретка

Erfahrungen & Bewertungen zu Open Europe Consulting